2′,5′-Dimethylacetophenone
ALDRICH/454265 - 97%
CAS Number: 2142-73-6
Empirical Formula (Hill Notation): C10H12O
Molecular Weight: 148.20
EC Number: 218-399-7
MDL Number: MFCD00014988
Linear Formula: (CH3)2C6H3COCH3
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 195 °C (lit.) |
| density | 0.988 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | ketone |
| InChI | 1S/C10H12O/c1-7-4-5-8(2)1 |
| InChI key | AWKBVLVKQQRRFQ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(=O)c1cc(C)ccc1C |
| Packaging: | 5 mL in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 204.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 96 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 195 °C (lit.) |
| Density | 0.988 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

