Diheptyl phthalate
ALDRICH/454818 - 97%
Synonym: Phthalic acid diheptyl ester
CAS Number: 3648-21-3
Empirical Formula (Hill Notation): C22H34O4
Molecular Weight: 362.50
EC Number: 222-885-4
MDL Number: MFCD00043680
Linear Formula: C6H4-1,2-[CO2(CH2)6CH3]2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 195 °C/0.04 mmHg (lit.) |
| density | 0.988 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C22H34O4/c1-3-5-7-9-13 |
| InChI key | JQCXWCOOWVGKMT-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCCCCCOC(=O)c1ccccc1C(=O |
| Packaging: | 10, 50 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS08 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 - H361 |
| Precautionary statements | P201 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 63-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 195 °C/0.04 mmHg (lit.) |
| Density | 0.988 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12162002 |



