mono-2-(Methacryloyloxy)ethyl succinate
ALDRICH/454974
Synonym: 2-
CAS Number: 20882-04-6
Empirical Formula (Hill Notation): C10H14O6
Molecular Weight: 230.21
EC Number: 244-096-4
MDL Number: MFCD00274302
Linear Formula: H2C=C(CH3)CO2CH2CH2O2CCH2CH2CO2H
Product Type: Chemical
| bp | 267 °C (lit.) |
| contains | 750 ppm monomethyl ether hydroquinone as inhibitor |
| density | 1.19 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C10H14O6/c1-7(2)10(14) |
| InChI key | ZEWLHMQYEZXSBH-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(=C)C(=O)OCCOC(=O)CCC(O |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | mono-2-(Methacryloyloxy)e • A precursor to synthesize CsPbBr3-based elastomers for flexible optoelectronic devices. The incorporation of MMES helps to improve elasticity, shape recovery, and flexibility. • A monomer to synthesize poly(MMES-co-GDMA) monosized microbeads to prepare a multifunctional gold nanocatalyst for the removal of organic pollutant 4-Nitrophenol. MMES contributes to the polymer matrix formation, attachment of gold nanoparticles, and enables the catalyst to exhibit magnetic properties. |
| General description: | mono-2-(Methacryloyloxy)e |
| Packaging: | 250 mL in poly bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H317 - H318 |
| Precautionary statements | P261 - P272 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 - P333 + P313 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 324.5 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 162.5 °C - closed cup |
| bp | 267 °C (lit.) |
| Density | 1.19 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12162002 |



