Poly(propylene glycol) diacrylate
ALDRICH/455024 - average Mn ~800, contains 100 ppm BHT as inhibitor, 100 ppm MEHQ as inhibitor
Synonym: Poly(propylene oxide) diacrylate
CAS Number: 52496-08-9
MDL Number: MFCD00081912
Linear Formula: H2C=CHCO(OC3H6)nO2CCH=CH2
Product Type: Chemical
| contains | 100 ppm BHT as inhibitor |
| 100 ppm MEHQ as inhibitor | |
| density | 1.01 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/C3H4O2.C3H8O2/c1-2-3(4 |
| InChI key | TXHCDEYHZPHRAC-UHFFFAOYSA |
| mol wt | average Mn ~800 |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | OCCCO.OC(=O)C=C |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 250 mL in poly bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H315 - H317 - H318 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P272 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 38-41-43 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Density | 1.01 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12162002 |



