Dimethyl (R)-(+)-malate
ALDRICH/455040 - 98%
Synonym: Dimethyl (R)-2-hydroxysuccinate; Dimethyl D-malate
CAS Number: 70681-41-3
Empirical Formula (Hill Notation): C6H10O5
Molecular Weight: 162.14
MDL Number: MFCD00066216
Linear Formula: CH3O2CCH2CH(OH)CO2CH3
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 104-108 °C/1 mmHg (lit.) |
| density | 1.232 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | ester |
| hydroxyl | |
| InChI | 1S/C6H10O5/c1-10-5(8)3-4( |
| InChI key | YSEKNCXYRGKTBJ-SCSAIBSYSA |
| optical activity | [α]20/D +6.6°, neat |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | COC(=O)C[C@@H](O)C(=O)OC |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 5 mL in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 104-108 °C/1 mmHg (lit.) |
| Density | 1.232 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352108 |

