1-Bromo-4-(trimethylsilyl)benzene
ALDRICH/455113 - 97%
CAS Number: 6999-03-7
Empirical Formula (Hill Notation): C9H13BrSi
Molecular Weight: 229.19
MDL Number: MFCD00094165
Linear Formula: BrC6H4Si(CH3)3
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 229.5 °C/752 mmHg (lit.) |
| density | 1.173 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | bromo |
| InChI | 1S/C9H13BrSi/c1-11(2,3)9- |
| InChI key | UKTSSJJZFVGTCG-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C[Si](C)(C)c1ccc(Br)cc1 |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 204.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 96.00 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 229.5 °C/752 mmHg (lit.) |
| Density | 1.173 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

