3-Fluoro-4-(trifluoromethyl)benzoic acid
ALDRICH/455318 - 98%
CAS Number: 115754-21-7
Empirical Formula (Hill Notation): C8H4F4O2
Molecular Weight: 208.11
MDL Number: MFCD00236279
Linear Formula: FC6H3(CF3)CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| functional group | carboxylic acid |
| fluoro | |
| InChI | 1S/C8H4F4O2/c9-6-3-4(7(13 |
| InChI key | HRIHSNPFVGMAKX-UHFFFAOYSA |
| mp | 174-179 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)c1ccc(c(F)c1)C(F)(F |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 174-179 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


