Propene-d6
ALDRICH/455687 - 99 atom % D
Synonym: Propylene-d6
CAS Number: 1517-52-8
Empirical Formula (Hill Notation): C3D6
Molecular Weight: 48.12
MDL Number: MFCD00084176
Linear Formula: CD3CD=CD2
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| bp | −47.7 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C3H6/c1-3-2/h3H,1H2,2H |
| InChI key | QQONPFPTGQHPMA-QNYGJALNSA |
| isotopic purity | 99 atom % D |
| mass shift | M+6 |
| mp | −185 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [2H]C([2H])=C(/[2H])C([2 |
| Other Notes: | Control valve Z146943 (brass, 1/4" hose outlet) or Z187224 (SS, 1/4" compression fitting outlet) |
| Packaging: | 1 L in steel cylinder |
| Packaging: | 1 L quantity is packaged in a 450 mL carbon steel lecture bottle with brass CGA 110/180 valve . Nominal gas pressure at 21ºC is 20 psig for 1 L. This pressure is slightly above atmospheric pressure. Care must be taken when extracting this product from the cylinder. |
| Packaging: | All gas volumes are quoted at Standard Temperature and Pressure (STP) and not at Normal Temperature and Pressure (NTP). One STP Liter is 7.7% more gas than one NTP Liter. |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS04 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H220 - H280 |
| Precautionary statements | P410 + P403 |
| Hazard Codes | F+ |
| Risk Statements | 12 |
| Safety Statements | 9-16-33 |
| RIDADR | UN1077 - class 2 - Propylene |
| WGK Germany | nwg |
| Flash Point(F) | -162.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -108 °C - closed cup |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | −47.7 °C (lit.) |
| mp | −185 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352116 |



