Potassium tetrafluoroborate
ALDRICH/455903 - ≥99.99% trace metals basis
Synonym: Potassium borofluoride
CAS Number: 14075-53-7
Empirical Formula (Hill Notation): BF4K
Molecular Weight: 125.90
EC Number: 237-928-2
MDL Number: MFCD00011395
Linear Formula: KBF4
Product Type: Chemical
| assay | ≥99.99% trace metals basis |
| density | 2.505 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | solid |
| impurities | <100.0 ppm Trace Metal Analysis |
| InChI | 1S/BF4.K/c2-1(3,4)5;/q-1; |
| InChI key | AKEBROIVCDHVSD-UHFFFAOYSA |
| mp | 530 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: potassium |
| SMILES string | [K+].F[B-](F)(F)F |
| Packaging: | 25 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.99% trace metals basis |
| mp | 530 °C (lit.) |
| Density | 2.505 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |

