Hydrogen hexachloroiridate(IV) hydrate
ALDRICH/455962 - 99.9% trace metals basis
Synonym: Dihydrogen hexachloroiridate(IV) hydrate; Hexachloroiridium(IV) acid hydrate; Hydrogen iridium hexachloride
CAS Number: 110802-84-1
Empirical Formula (Hill Notation): H2Cl6Ir · xH2O
Molecular Weight: 406.95 (anhydrous basis)
MDL Number: MFCD00149906
Linear Formula: H2Cl6Ir · xH2O
Product Type: Chemical
| application(s) | PEM fuel cells homogeneous catalyst material synthesis precursor |
| assay | 99.9% trace metals basis |
| density | 1.02 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | solid |
| impurities | ≤550.0 ppm Trace Metal Analysis |
| InChI | 1S/6ClH.Ir.H2O/h6*1H;;1H2 |
| InChI key | YDVQBPXDKJKDME-UHFFFAOYSA |
| mp | 65 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Cl[H].Cl[H].[H]O[H].Cl[Ir |
| Application: |
|
| Features and Benefits: | Catalyzes the electrochemical synthesis of polyaniline on the surface of non-noble metal electrodes. Utilized in the formation of iridium-substituted Dawson- and Keggin-type polyoxometallates by refilling the vacant site of the lacunary precursors. |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS05,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 + H312 + H332 - H314 - H351 |
| Precautionary statements | P201 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 20/21/22-34-40 |
| Safety Statements | 22-26-27-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3260 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.9% trace metals basis |
| mp | 65 °C (lit.) |
| Density | 1.02 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |




