Sodium formate
ALDRICH/456020 - 99.998% trace metals basis
Synonym: Formic acid sodium salt
CAS Number: 141-53-7
Empirical Formula (Hill Notation): CHNaO2
Molecular Weight: 68.01
EC Number: 205-488-0
MDL Number: MFCD00013101
Linear Formula: HCOONa
Product Type: Chemical
| assay | 99.998% trace metals basis |
| form | powder and chunks |
| impurities | ≤25.0 ppm Trace Metal Analysis |
| InChI | 1S/CH2O2.Na/c2-1-3;/h1H,( |
| InChI key | HLBBKKJFGFRGMU-UHFFFAOYSA |
| mp | 259-262 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: sodium |
| SMILES string | [Na+].[O-]C=O |
| Application: |
|
| Packaging: | 5, 25 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.998% trace metals basis |
| mp | 259-262 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |

