4-Imidazolecarboxaldehyde
ALDRICH/456128 - 98%
Synonym: 5-
CAS Number: 3034-50-2
Empirical Formula (Hill Notation): C4H4N2O
Molecular Weight: 96.09
EC Number: 221-227-3
MDL Number: MFCD00173726
Linear Formula: C4H4N2O
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | solid |
| functional group | aldehyde |
| InChI | 1S/C4H4N2O/c7-2-4-1-5-3-6 |
| InChI key | ZQEXIXXJFSQPNA-UHFFFAOYSA |
| mp | 174-177 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | O=Cc1c[nH]cn1 |
| Application: | 4-Imidazolecarboxaldehyde may be used in the following studies: • Synthesis of new donor-Π-acceptor (D-Π-A) type dye. • Preparation of ethyl, n-dodecyl and n-hexadecyl esters of urocanic acid (4-imidazoleacrylic acid). • Fabrication of colorimetric chemosensor. • Synthesis of chiral nickel(II) complex, [Ni(II)H3L](ClO4)2, having an achiral ligand H3L (tris{2-(4-imidazolyl)met |
| General description: | 4-Imidazolecarboxaldehyde undergoes reductive amination with the amine in the presence of sodium borohydride to form secondary amines. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 174-177 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352005 |


