(S)-(−)-4-(Chloromethyl)-2,2-dimethyl-1,3-dioxolane
ALDRICH/456144 - 98%
CAS Number: 60456-22-6
Empirical Formula (Hill Notation): C6H11ClO2
Molecular Weight: 150.60
MDL Number: MFCD00273365
Linear Formula: C6H11ClO2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 63 °C/37 mmHg (lit.) |
| density | 1.103 g/mL at 25 °C (lit.) |
| description | Specific optical acitvity ([α]24/D ·42.1°, neat) |
| functional group | chloro |
| ether | |
| ketal | |
| InChI | 1S/C6H11ClO2/c1-6(2)8-4-5 |
| InChI key | BNPOTXLWPZOESZ-RXMQYKEDSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC1(C)OC[C@@H](CCl)O1 |
| Application: | (S)-(−)-4-(Chloromethyl)-2, |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H301 - H318 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P301 + P310 + P330 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 10-25-41 |
| Safety Statements | 16-26-36/39-45 |
| RIDADR | UN 1992 6.1(3) / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 123.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 51 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 63 °C/37 mmHg (lit.) |
| Density | 1.103 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352005 |




