1-Bromo-2-(2-methoxyethoxy)ethane
ALDRICH/456195 - 90%
CAS Number: 54149-17-6
Empirical Formula (Hill Notation): C5H11BrO2
Molecular Weight: 183.04
EC Number: 259-000-6
MDL Number: MFCD00000238
Linear Formula: CH3(OCH2CH2)2Br
Product Type: Chemical
| assay | 90% |
| bp | 156 °C (lit.) |
| 37-40 °C/0.01 mmHg (lit.) | |
| density | 1.3600 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | bromo |
| ether | |
| InChI | 1S/C5H11BrO2/c1-7-4-5-8-3 |
| InChI key | HUXJXNSHCKHFIL-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | COCCOCCBr |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 154.9 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 68.3 °C - closed cup |
| Purity | 90% |
| bp | 156 °C (lit.); 37-40 °C/0.01 mmHg (lit.) |
| Density | 1.3600 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |

