3-Dodecylthiophene
ALDRICH/456365 - 97%
CAS Number: 104934-52-3
Empirical Formula (Hill Notation): C16H28S
Molecular Weight: 252.46
MDL Number: MFCD00130121
Linear Formula: C16H28S
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 290 °C (lit.) |
| density | 0.902 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C16H28S/c1-2-3-4-5-6-7 |
| InChI key | RFKWIEFTBMACPZ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCCCCCCCCCCc1ccsc1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Conducting polymer precursor. |
| General description: | 3-Dodecylthiophene (3-DT) is a conjugating monomer that can be used as an active layer on semiconductors. It has good electronic properties and can be used in the development of p-type semiconducting polymers. It is mainly used in the formation of poly(3-dodecylthiophene) (P3DT) through electrochemical polymerization. P3DT can further be utilized for a variety of organic electronic based applications. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| bp | 290 °C (lit.) |
| Density | 0.902 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352103 |

