2,6-Dichloropyridine-4-carboxylic acid
ALDRICH/456543 - 98%
Synonym: 2,6-
CAS Number: 5398-44-7
Empirical Formula (Hill Notation): C6H3Cl2NO2
Molecular Weight: 192.00
MDL Number: MFCD00234147
Linear Formula: C6H3Cl2NO2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | solid |
| functional group | carboxylic acid |
| chloro | |
| InChI | 1S/C6H3Cl2NO2/c7-4-1-3(6( |
| InChI key | SQSYNRCXIZHKAI-UHFFFAOYSA |
| mp | 209-212 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)c1cc(Cl)nc(Cl)c1 |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 209-212 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


