Nitrobenzene-15N
ALDRICH/456616 - 98 atom % 15N
CAS Number: 3681-79-6
Empirical Formula (Hill Notation): C6H515NO2
Molecular Weight: 124.10
MDL Number: MFCD00084231
Linear Formula: C6H515NO2
Product Type: Chemical
| bp | 210-211 °C (lit.) |
| density | 1.205 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C6H5NO2/c8-7(9)6-4-2-1 |
| InChI key | LQNUZADURLCDLV-CDYZYAPPSA |
| isotopic purity | 98 atom % 15N |
| mass shift | M+1 |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [O-][15N+](=O)c1ccccc1 |
| Packaging: | 1 g in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() GHS06,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 + H311 + H331 - H351 - H360 - H372 - H412 |
| Precautionary statements | P201 - P273 - P280 - P301 + P310 + P330 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P311 |
| RIDADR | UN 1662 6.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 190.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 88.00 °C - closed cup |
| bp | 210-211 °C (lit.) |
| Density | 1.205 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352116 |



