4,4,5,5-Tetramethyl-1,3,2-dioxaborolane solution
ALDRICH/458945 - 1.0 M in THF
Synonym: Pinacolborane
CAS Number: 25015-63-8
Empirical Formula (Hill Notation): C6H13BO2
Molecular Weight: 127.98
MDL Number: MFCD00674030
Linear Formula: C6H13BO2
Product Type: Chemical
| bp | 65-67 °C |
| concentration | 1.0 M in THF |
| density | 0.887 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/C6H13BO2/c1-5(2)6(3,4) |
| InChI key | UCFSYHMCKWNKAH-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC1(C)OBOC1(C)C |
| Legal Information: | Sure/Seal is a trademark of Sigma-Aldrich Co. LLC |
| Packaging: | 4×25, 100 mL in Sure/Seal™ |
| Packaging: | The 25 mL Sure/Seal™ bottle is recommended as a single-use bottle. Repeated punctures will likely result in decreased performance of product. |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H261 - H302 - H319 - H335 - H351 |
| Precautionary statements | P201 - P210 - P231 + P232 - P280 - P302 + P335 + P334 - P370 + P378 |
| Hazard Codes | F,Xn |
| Risk Statements | 11-15-19-36/37-40 |
| Safety Statements | 16-26-36/37-43 |
| RIDADR | UN 3399BC 4.3(3) / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | -13.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -25 °C - closed cup |
| Supplemental Hazard Statements | EUH019 |
| bp | 65-67 °C |
| Density | 0.887 g/mL at 25 °C |
| UNSPSC | 12352103 |




