cis-1,3-O-Benzylideneglycerol
ALDRICH/459860 - 97%
Synonym: cis-
CAS Number: 4141-19-9
Empirical Formula (Hill Notation): C10H12O3
Molecular Weight: 180.20
MDL Number: MFCD00274343
Linear Formula: C10H12O3
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | ether |
| hydroxyl | |
| phenyl | |
| InChI | 1S/C10H12O3/c11-9-6-12-10 |
| InChI key | BWKDAAFSXYPQOS-AOOOYVTPSA |
| mp | 83-86 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O[C@@H]1CO[C@@H](OC1)c2cc |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Reactant involved in synthesis of biologically active molecules including: • Arachidonoylglycerol mimetics selective for CB1 receptors • Core disaccharides from Streptococcus pneumoniae type 23F capsular polysaccharide antigen† • Anionic demdrimers for use as antibacterial agents Reactant involved in synthesis of: • Isoglycerol methacrylate-lactide amphiphilic block copolymers and supramolecular aggregates • Hyperbranched polyalkenamer-polyesters via acyclic diene metathesis polymerization • Protected branched glycerol oligomer |
| General description: | cis-1,3-O-Benzylideneglycerol participates as a monomer in the preparation of novel oligomeric prepolymers. cis-derivatives are obtained from the acylation and etherification of cis-1,3-O-benzylideneglycerol. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 83-86 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


