Ethyl (R)-(−)-2-hydroxy-4-phenylbutyrate
ALDRICH/460826 - 98%
CAS Number: 90315-82-5
Empirical Formula (Hill Notation): C12H16O3
Molecular Weight: 208.25
MDL Number: MFCD00077794
Linear Formula: C6H5CH2CH2CH(OH)CO2C2H5
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 212 °C (lit.) |
| density | 1.075 g/mL at 20 °C (lit.) |
| functional group | ester |
| hydroxyl | |
| phenyl | |
| InChI | 1S/C12H16O3/c1-2-15-12(14 |
| InChI key | ZJYKSSGYDPNKQS-LLVKDONJSA |
| optical activity | [α]21/D −10°, neat |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCOC(=O)[C@H](O)CCc1ccccc |
| Application: | Ethyl (R)-(−)-2-hydroxy-4-phenylb |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 302.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 150 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 212 °C (lit.) |
| Density | 1.075 g/mL at 20 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352108 |

