Lithium tri-tert-butoxyaluminodeuteride
ALDRICH/460907 - 97 atom % D
CAS Number: 50306-58-6
Empirical Formula (Hill Notation): C12DH27AlLiO3
Molecular Weight: 255.28
MDL Number: MFCD00674052
Linear Formula: LiAl[OC(CH3)3]3D
Product Type: Chemical
| form | solid |
| InChI | 1S/3C4H9O.Al.Li.H/c3*1-4( |
| InChI key | BYBIDFZFKATBFH-PUQAOBSFSA |
| isotopic purity | 97 atom % D |
| mass shift | M+1 |
| mp | >300 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [Li+].[2H][Al-](OC(C)(C)C |
| specific activity | ≥95% |
| Application: | - Environmental monitoring applications - reaction mechanism investigations - Mass spectrometry calibration - Chemical synthesis of labeled compounds |
| Features and Benefits: | Features - Ideal for Advanced mass spectrometry applications - Enhances sensitivity in analytical techniques - Supports high-throughput analysis in research - Safe and effective for laboratory use Benefits - Increases sensitivity in mass spectrometry techniques - Provides valuable insights for pharmacokinetic research - Enhances understanding of protein interactions - Supports innovative research in structural biology |
| General description: | Lithium tri-tert-butoxyaluminodeu |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H260 - H314 |
| Precautionary statements | P223 - P231 + P232 - P280 - P305 + P351 + P338 - P370 + P378 - P422 |
| Hazard Codes | F,C |
| Risk Statements | 15-34 |
| Safety Statements | 16-26-27-36/37/39 |
| RIDADR | UN 1409 4.3 / PGI |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| activity | specific activity: ≥95% |
| mp | >300 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352005 |



