Benzyl-α,α-d2 alcohol
ALDRICH/461059 - 98 atom % D, 99% (CP)
Synonym: a,a-Dideuteriobenzyl alcohol
CAS Number: 21175-64-4
Empirical Formula (Hill Notation): C7D2H6O
Molecular Weight: 110.15
MDL Number: MFCD00084124
Linear Formula: C6H5CD2OH
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| bp | 203-205 °C (lit.) |
| density | 1.065 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/C7H8O/c8-6-7-4-2-1-3-5 |
| InChI key | WVDDGKGOMKODPV-NCYHJHSESA |
| isotopic purity | 98 atom % D |
| mass shift | M+2 |
| mp | -16--13 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [2H]C([2H])(O)c1ccccc1 |
| Packaging: | 1 g in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H330 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P304 + P340 + P310 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/22 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | UN 3334 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 213.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 101 °C - closed cup |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | 203-205 °C (lit.) |
| mp | -16--13 °C (lit.) |
| Density | 1.065 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352001 |


