1-Boc-4-piperidone
ALDRICH/461350 - 98%
Synonym: N-Boc-4-piperidone; tert-Butyl 4-
CAS Number: 79099-07-3
Empirical Formula (Hill Notation): C10H17NO3
Molecular Weight: 199.25
MDL Number: MFCD00151800
Linear Formula: C10H17NO3
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| functional group | ketone |
| InChI | 1S/C10H17NO3/c1-10(2,3)14 |
| InChI key | ROUYFJUVMYHXFJ-UHFFFAOYSA |
| mp | 73-77 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC(C)(C)OC(=O)N1CCC(=O)CC |
| Application: | 1-Boc-4-piperidone, a pharma building block, may be used in the synthesis of (3E,5E)-3,5-bis(2,5-dimethoxybe |
| Disclaimer: | Avoid metal contact. |
| General description: | 1-Boc-4-piperidone is used as a precursor in the synthesis of synthetic drugs and as a building block for the preparation of selective ligands. |
| Packaging: | 5, 25, 100 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 73-77 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

