Methyl 4-iodobutyrate
ALDRICH/462152 - 95%
CAS Number: 14273-85-9
Empirical Formula (Hill Notation): C5H9IO2
Molecular Weight: 228.03
MDL Number: MFCD00674066
Linear Formula: I(CH2)3CO2CH3
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| bp | 80-83 °C/11 mmHg (lit.) |
| contains | copper as stabilizer |
| density | 1.689 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | solid |
| functional group | ester |
| iodo | |
| InChI | 1S/C5H9IO2/c1-8-5(7)3-2-4 |
| InChI key | NBCIIVXSBPDKOM-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | COC(=O)CCCI |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Methyl 4-iodobutyrate may be used as reagent in the synthesis of 4-[formyl-5-(methoxymethy |
| General description: | Methyl 4-iodobutyrate can be synthesized from methyl-4-chlorobutyrate and sodium iodide. |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 210.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 99 °C - closed cup |
| Purity | 95% |
| bp | 80-83 °C/11 mmHg (lit.) |
| Density | 1.689 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


