N-Benzylethylenediamine
ALDRICH/462292 - 97%
Synonym: 2-
CAS Number: 4152-09-4
Empirical Formula (Hill Notation): C9H14N2
Molecular Weight: 150.22
EC Number: 223-984-5
MDL Number: MFCD00041896
Linear Formula: C6H5CH2NHCH2CH2NH2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 162 °C/20 mmHg (lit.) |
| density | 1 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | amine |
| phenyl | |
| InChI | 1S/C9H14N2/c10-6-7-11-8-9 |
| InChI key | ACYBVNYNIZTUIL-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | NCCNCc1ccccc1 |
| Application: | N-Benzylethylenediamine may be used for the synthesis of N-benzyl-N,N′,N′-tris(tert-butyloxycarbonylmethyl)e |
| General description: | N-Benzylethylenediamine participates in the one-pot synthesis of N,N,N′-trisubstituted guanidines. It undergoes condensation with dibenzoylmethane (1,3-diphenyl-1,3-propane |
| Packaging: | 5, 25 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2735PSN2 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 203.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 95 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 162 °C/20 mmHg (lit.) |
| Density | 1 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


