Iminodi(methylphosphonic acid)
ALDRICH/462314 - 97%
Synonym: Aminobis(methylenephosphonic acid); Bis(phosphonomethyl)
CAS Number: 17261-34-6
Empirical Formula (Hill Notation): C2H9NO6P2
Molecular Weight: 205.04
MDL Number: MFCD00144472
Linear Formula: HN[CH2PO(OH)2]2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | amine |
| InChI | 1S/C2H9NO6P2/c4-10(5,6)1- |
| InChI key | ISQSUCKLLKRTBZ-UHFFFAOYSA |
| mp | 220 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | OP(O)(=O)CNCP(O)(O)=O |
| solubility | water: soluble |
| General description: | Iminodi(methylphosphonic acid) is an iminopolyphosphonic acid derivative. It is widely used as complex forming reagent for alkylphosphonic groups. Thermal analysis has confirmed the anhydrous state of iminodi(methylphosphonic acid). |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 220 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


