Poly(1-decene), hydrogenated
ALDRICH/462330 - Mixture of trimer and tetramer
CAS Number: 68649-12-7
MDL Number: MFCD00677706
Linear Formula: [CH2CH[(CH2)7CH3]]n
Product Type: Chemical
| bp | >316 °C (lit.) |
| density | 0.818 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C10H20/c1-3-5-7-9-10-8 |
| InChI key | AFFLGGQVNFXPEV-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCCCCCCC=C |
| viscosity | 20 cSt(40 °C)(lit.) |
| General description: | Hydrogenated poly(1-decene) is prepared by the hydrogenation of the mixture of isoparaffinic molecules (trimer and tetramer). |
| Packaging: | 250 mL in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| bp | >316 °C (lit.) |
| Density | 0.818 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12162002 |

