Poly(1-decene)
ALDRICH/462349 - viscosity 50 cSt (40 °C)(lit.)
CAS Number: 68037-01-4
MDL Number: MFCD00677706
Linear Formula: [CH2CH[(CH2)7CH3]]n
Product Type: Chemical
| bp | >316 °C (lit.) |
| density | 0.833 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/C10H20/c1-3-5-7-9-10-8 |
| InChI key | AFFLGGQVNFXPEV-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C(CCCC)CCCC=C |
| viscosity | 50 cSt(40 °C)(lit.) |
| Application: | Poly(1-decene) may be used to estimate the pour point (PP) properties of palm oil methyl esters. |
| General description: | Poly(1-decene) belongs to the class of polyolefins. It is a thermoplastic. |
| Packaging: | 250 mL in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| bp | >316 °C (lit.) |
| Density | 0.833 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12162002 |

