Titanium(IV) tert-butoxide
ALDRICH/462551 - deposition grade
Synonym: Tetra-tert-butyl orthotitanate
CAS Number: 3087-39-6
Empirical Formula (Hill Notation): C16H36O4Ti
Molecular Weight: 340.32
EC Number: 221-412-9
MDL Number: MFCD00040554
Linear Formula: Ti[OC(CH3)3]4
Product Type: Chemical
| assay | 98.5-101.5% (gravimetric) |
| density | 0.881 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| grade | deposition grade |
| InChI | 1S/4C4H9O.Ti/c4*1-4(2,3)5 |
| InChI key | GRWPYGBKJYICOO-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | core: titanium |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | CC(C)(C)O[Ti](OC(C)(C)C)( |
| Packaging: | 25, 50 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 - H319 |
| Precautionary statements | P210 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 10-36/37/38 |
| Safety Statements | 16-26-36 |
| RIDADR | UN 1993C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 117.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 47.2 °C - closed cup |
| Purity | 98.5-101.5% (gravimetric) |
| Density | 0.881 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |



