Methane
ALDRICH/463035 - electronic grade, ≥99.998%
Synonym: Marsh gas; Methyl hydride
CAS Number: 74-82-8
Empirical Formula (Hill Notation): CH4
Molecular Weight: 16.04
EC Number: 200-812-7
MDL Number: MFCD00008279
Linear Formula: CH4
Product Type: Chemical
| assay | ≥99.998% |
| autoignition temp. | 998 °F |
| bp | −161 °C (lit.) |
| density | 0.716 g/mL at 25 °C (lit.) |
| expl. lim. | 15 % |
| form | gas |
| grade | electronic grade |
| impurities | <2 ppm CO |
| <2 ppm CO2 | |
| <3 ppm Water (H2O) | |
| <5 ppm Ethane (C2H5) | |
| <5 ppm Nitrogen (N2) | |
| InChI | 1S/CH4/h1H4 |
| InChI key | VNWKTOKETHGBQD-UHFFFAOYSA |
| mp | −183 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [H]C([H])([H])[H] |
| transition temp | critical temperature −82.1 °C |
| vapor density | 0.55 (vs air) |
| Features and Benefits: | Methane is used as a carbon source for the chemical vapor deposition (CVD) of carbide and diamond thin films. |
| Other Notes: | High-purity regulators Z527378 or Z527386 are recommended. |
| Packaging: | 24 L in stainless steel cylinder |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS04 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H220 - H280 |
| Precautionary statements | P210 - P377 - P381 - P410 + P403 |
| Hazard Codes | F+ |
| Risk Statements | 12 |
| Safety Statements | 9-16-33 |
| RIDADR | UN 1971 2.1 |
| WGK Germany | nwg |
| Flash Point(F) | -306.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -188 °C - closed cup |
| Purity | ≥99.998% |
| bp | −161 °C (lit.) |
| mp | −183 °C (lit.) |
| Density | 0.716 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 41116107 |



