2H-Pyran-2-one
ALDRICH/463159 - 90%
Synonym: α-Pyrone
CAS Number: 504-31-4
Empirical Formula (Hill Notation): C5H4O2
Molecular Weight: 96.08
EC Number: 207-990-5
MDL Number: MFCD00006639
Linear Formula: C5H4O2
Product Type: Chemical
| assay | 90% |
| bp | 102-103 °C/20 mmHg (lit.) |
| density | 1.197 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | ester |
| InChI | 1S/C5H4O2/c6-5-3-1-2-4-7- |
| InChI key | ZPSJGADGUYYRKE-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | O=C1OC=CC=C1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| General description: | 2H-Pyran-2-one (a-Pyrone) is a heterocyclic building block. Photochemistry of 2H-pyran-2-one has been investigated by laser flash photolysis with infrared detection. Ketene and a bicyclic lactone were obtained as major photoproducts. |
| Other Notes: | Store at 2-8°C |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | Bottomless glass bottle. Contents are inside inserted fused cone. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 201.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 94 °C - closed cup |
| Purity | 90% |
| bp | 102-103 °C/20 mmHg (lit.) |
| Density | 1.197 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |

