Poly(methyl methacrylate-co-ethylene glycol dimethacrylate)
ALDRICH/463183 - 50 μm particle size
CAS Number: 25777-71-3
MDL Number: MFCD00677749
Linear Formula: [-CH2C(CH3)(CO2CH3)-]X[CH2(C-)(CH3)CO2CH2CH2O2C(C-)(CH3)CH2-]Y
Product Type: Chemical
| crosslinking | 5 % cross-linked |
| density | 1.19 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | particles (spherical) |
| InChI | 1S/C10H14O4.C5H8O2/c1-7(2 |
| InChI key | XBDAKYZJVVYINU-UHFFFAOYSA |
| particle size | 50 μm |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | COC(=O)C(C)=C.CC(=C)C(=O) |
| Application: | Light diffusing agent in plastics, matting agent, anti-blocking agent and pore-forming agent in ceramics. |
| Application: | Poly(methyl methacrylate-co-ethylene glycol dimethacrylate) may be used as an extraction media coupled to gas chromatography with electron-capture detection (GC-ECD) to investigate remnants of six polychlorinated biphenyls (PCBs) in water samples. |
| General description: | Particles of this polymer can be prepared by dispersion polymerization. |
| Packaging: | 500 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Density | 1.19 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12162002 |

