Methyl 4-acetamido-5-chloro-2-methoxybenzoate
ALDRICH/463450 - 99%
CAS Number: 4093-31-6
Empirical Formula (Hill Notation): C11H12ClNO4
Molecular Weight: 257.67
EC Number: 223-840-1
MDL Number: MFCD00048191
Linear Formula: CH3CONHC6H2(Cl)(OCH3)CO2CH3
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| functional group | amide |
| chloro | |
| ester | |
| InChI | 1S/C11H12ClNO4/c1-6(14)13 |
| InChI key | OUEXNQRVYGYGIK-UHFFFAOYSA |
| mp | 153-156 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | COC(=O)c1cc(Cl)c(NC(C)=O) |
| Packaging: | 25 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 + H312 + H332 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P312 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/21/22 |
| Safety Statements | 36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 153-156 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


