Tris[2-(methylamino)ethyl]amine
ALDRICH/463531 - 97%
CAS Number: 65604-89-9
Empirical Formula (Hill Notation): C9H24N4
Molecular Weight: 188.31
MDL Number: MFCD00464600
Linear Formula: (H3CNHCH2CH2)3N
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 77-78 °C/0.1 mmHg (lit.) |
| density | 0.896 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | amine |
| InChI | 1S/C9H24N4/c1-10-4-7-13(8 |
| InChI key | GMLHUKQBMDKQBD-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CNCCN(CCNC)CCNC |
| General description: | Tris[2-(methylamino)ethyl |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3267 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 228.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 108.9 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 77-78 °C/0.1 mmHg (lit.) |
| Density | 0.896 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


