Ammonium metatungstate hydrate
ALDRICH/463922 - 99.99% trace metals basis
Synonym: Ammonium tungsten oxide hydrate; Hexaammonium wolframate hydrate
CAS Number: 12333-11-8
Empirical Formula (Hill Notation): H26N6O40W12 · xH2O
Molecular Weight: 2956.30 (anhydrous basis)
EC Number: 234-733-4
MDL Number: MFCD00150662
Linear Formula: (NH4)6H2W12O40 · xH2O
Product Type: Chemical
| assay | 99.99% trace metals basis |
| form | powder |
| impurities | ≤150.0 ppm Trace Metal Analysis |
| InChI | 1S/6H3N.9H2O.32O.12W/h6*1 |
| InChI key | ZBHPUDGBNLMJQH-UHFFFAOYSA |
| mp | 100 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reagent type: catalyst |
| SMILES string | N.N.N.N.N.N.O.O[W]1O[W](O |
| Application: | Ammonium metatungstate can be used as a precursor to synthesize:• Carbon-suppo • Reduced tungsten and mixed tungsten oxide catalysts for bifunctional hydroisomerization of n-alkanes. • Hybrid 2D/3D tungsten diselenide transistors via chemical vapor deposition method. |
| General description: | Ammonium metatungstate is a Keggin-type heteropoly compound. It can be prepared by polycondensation of ammonium tungstate solutions. It is widely used as a precursor for preparing tungsten catalysts for hydrocracking and as a fuel cell catalyst. |
| Packaging: | 25 g in poly bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H318 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-41-52/53 |
| Safety Statements | 26-39-60 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.99% trace metals basis |
| mp | 100 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |



