(S)-(−)-3-Butyn-2-ol
ALDRICH/464007 - 97%
CAS Number: 2914-69-4
Empirical Formula (Hill Notation): C4H6O
Molecular Weight: 70.09
MDL Number: MFCD00190166
Linear Formula: HC≡CCH(OH)CH3
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 108-111 °C (lit.) |
| density | 0.883 g/mL at 20 °C (lit.) |
| functional group | hydroxyl |
| InChI | 1S/C4H6O/c1-3-4(2)5/h1,4- |
| InChI key | GKPOMITUDGXOSB-BYPYZUCNSA |
| optical activity | [α]22/D −45°, neat |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C[C@H](O)C#C |
| Application: | Used in a ruthenium-catalyzed polymerization providing helical polyacetylenes. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H300 + H310 + H330 - H315 - H317 - H319 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | F,T+ |
| Risk Statements | 11-26/27/28-36/38 |
| Safety Statements | 16-26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2929 3(6.1) / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 78.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 26 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 108-111 °C (lit.) |
| Density | 0.883 g/mL at 20 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352003 |



