D-Glucal
ALDRICH/464058 - 96%
Synonym: 1,5-Anhydro-2-deoxy-D-arabino-hex-1-enitol
CAS Number: 13265-84-4
Empirical Formula (Hill Notation): C6H10O4
Molecular Weight: 146.14
EC Number: 236-259-3
MDL Number: MFCD09039277
Linear Formula: C6H10O4
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| form | solid |
| impurities | <1% methyl alcohol |
| InChI | 1S/C6H10O4/c7-3-5-6(9)4(8 |
| InChI key | YVECGMZCTULTIS-PBXRRBTRSA |
| mp | 58-60 °C (lit.) |
| optical activity | [α]21/D −7°, c = 1.9 in H2O |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC[C@H]1OC=C[C@@H](O)[C@@ |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Important building block for both solution- and solid-phase synthesis of oligosaccharides. |
| Packaging: | 1, 10 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 96% |
| mp | 58-60 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352201 |


