3,4-Dihydroxy-5-methoxybenzaldehyde
ALDRICH/464120 - 96%
CAS Number: 3934-87-0
Empirical Formula (Hill Notation): C8H8O4
Molecular Weight: 168.15
EC Number: 223-513-3
MDL Number: MFCD00016610
Linear Formula: CH3OC6H2(OH)2CHO
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| functional group | aldehyde |
| InChI | 1S/C8H8O4/c1-12-7-3-5(4-9 |
| InChI key | RRKMWVISRMWBAL-UHFFFAOYSA |
| mp | 131-134 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | COc1cc(C=O)cc(O)c1O |
| Application: | 3,4-Dihydroxy-5-methoxybe |
| General description: | 3,4-Dihydroxy-5-methoxybe |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 96% |
| mp | 131-134 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


