(S)-(−)-2-Hydroxy-4-(2-methoxyphenyl)-5,5-dimethyl-1,3,2-dioxaphosphorinane 2-oxide
ALDRICH/464384 - 97%
CAS Number: 98674-83-0
Empirical Formula (Hill Notation): C12H17O5P
Molecular Weight: 272.23
MDL Number: MFCD00190173
Linear Formula: C12H17O5P
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | phosphate |
| InChI | 1S/C12H17O5P/c1-12(2)8-16 |
| InChI key | HNFXKRNIAWHFJN-LLVKDONJSA |
| mp | 194-196 °C (lit.) |
| optical activity | [α]22/D −59°, c = 1 in methanol |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | COc1ccccc1[C@H]2OP(O)(=O) |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Chiral phosphoric acid used for the resolution of amines, amino acids, and amino alcohols. |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | 250 mg in amber glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 194-196 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352005 |


