2-Ketobutyric acid sodium salt hydrate
ALDRICH/464422 - ≥95%
Synonym: Sodium 2-Ketobutyrate Hydrate
Empirical Formula (Hill Notation): C4H5NaO3 · xH2O
Molecular Weight: 124.07 (anhydrous basis)
EC Number: 217-937-8
MDL Number: MFCD00150778
Linear Formula: C2H5COCO2Na · xH2O
Product Type: Chemical
| assay | ≥95% |
| form | powder |
| functional group | ketone |
| impurities | <5% corresponding acid |
| InChI | 1S/C4H6O3.Na.H2O/c1-2-3(5 |
| InChI key | PVLJVKQSCAHPPR-UHFFFAOYSA |
| mp | 210 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | O.[Na+].CCC(=O)C([O-])=O |
| storage temp. | 2-8°C |
| General description: | 2-Ketobutyric acid sodium salt hydrate is widely used in organic synthesis as a valuable building block for the preparation bioactive compounds. It is also used as a precursor to synthesize alanine, which is an important amino acid. |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥95% |
| mp | 210 °C (dec.) (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |

