2-Butyl-1-octanol
ALDRICH/464465 - 95%
Synonym: 2-Butyloctanol; 2-Butyloctyl alcohol; 5-
CAS Number: 3913-02-8
Empirical Formula (Hill Notation): C12H26O
Molecular Weight: 186.33
EC Number: 223-470-0
MDL Number: MFCD00053508
Linear Formula: CH3(CH2)5CH[(CH2)3CH3]CH2OH
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| bp | 145-149 °C (lit.) |
| density | 0.833 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | hydroxyl |
| InChI | 1S/C12H26O/c1-3-5-7-8-10- |
| InChI key | XMVBHZBLHNOQON-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CCCCCCC(CO)CCCC |
| Application: | 2-Butyl-1-octanol (BuOA) has been used to synthesize: • 2-butyl-1-octyl-methacr • 3,5,5-trimethyl-1-hexyl methacrylate (TMHMA) • hydrophobic polyesters in miniemulsion in the presence of large amounts of water It has also been used as an extraction solvent in extractive fed-batch experiments. |
| General description: | 2-Butyl-1-octanol (BuOA) is a long-chain glass forming monohydroxy alcohol. |
| Packaging: | 100 mL in poly bottle |
| Symbol | GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H400 - H411 |
| Precautionary statements | P273 |
| Hazard Codes | N |
| Risk Statements | 50-50/53 |
| Safety Statements | 57-61 |
| RIDADR | UN 3082 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 95% |
| bp | 145-149 °C (lit.) |
| Density | 0.833 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


