2-Hexyl-1-decanol
ALDRICH/464473 - 97%
Synonym: 2-Hexyldecanol; 2-Hexyldecyl alcohol; 2-Octyl-1-octanol; Guerbet hexadecanol; Hexyldecanol; Hexyldecyl alcohol
CAS Number: 2425-77-6
Empirical Formula (Hill Notation): C16H34O
Molecular Weight: 242.44
EC Number: 219-370-1
MDL Number: MFCD00060903
Linear Formula: CH3(CH2)7CH[(CH2)5CH3]CH2OH
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 193-197 °C/33 mmHg (lit.) |
| density | 0.836 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | hydroxyl |
| InChI | 1S/C16H34O/c1-3-5-7-9-10- |
| InChI key | XULHFMYCBKQGEE-UHFFFAOYSA |
| mp | −21-−15 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCCCCCCC(CO)CCCCCC |
| Application: | 2-Hexyl-1-decanol may be employed as an organic solvent to study the extraction of non-polar acidic drugs from human plasma by parallel artificial liquid membrane extraction (PALME). |
| General description: | 2-Hexyl-1-decanol is a branched alcohol. It is one of the constituent of the essential oil, extracted from the roots of Adiantum flabellulatum. It is a long-chain glass forming monohydroxy alcohol and its dielectric relaxation at low temperature has been studied. |
| Packaging: | 25, 100 mL in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | nwg |
| Flash Point(F) | 318.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 159 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 193-197 °C/33 mmHg (lit.) |
| mp | −21-−15 °C (lit.) |
| Density | 0.836 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

