2-Decyl-1-tetradecanol
ALDRICH/464503 - 97%
Synonym: 2-
CAS Number: 58670-89-6
Empirical Formula (Hill Notation): C24H50O
Molecular Weight: 354.65
EC Number: 261-385-0
MDL Number: MFCD00674096
Linear Formula: CH3(CH2)11CH[(CH2)9CH3]CH2OH
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 271-275 °C/33 mmHg (lit.) |
| density | 0.842 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | hydroxyl |
| InChI | 1S/C24H50O/c1-3-5-7-9-11- |
| InChI key | CAYHVMBQBLYQMT-UHFFFAOYSA |
| mp | 17-20 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCCCCCCCCCCC(CO)CCCCCCCC |
| Application: | 2-Decyl-1-tetradecanol may be used in the preparation of 2-decyltetradecyl (4-nitrophenyl)[11-([(2,5 |
| General description: | 2-Decyl-1-tetradecanol participates in the preparation of monosaccharide glycolipid. |
| Packaging: | 100 mL in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | nwg |
| Flash Point(F) | 410.0 °F - open cup |
| Flash Point(C) | 210 °C - open cup |
| Purity | 97% |
| bp | 271-275 °C/33 mmHg (lit.) |
| mp | 17-20 °C (lit.) |
| Density | 0.842 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

