Ammonium zirconium(IV) carbonate solution
ALDRICH/464597 - in H2O, contains 1-2% tartaric acid as stabilizer
MDL Number: MFCD00046155
Product Type: Chemical
| concentration | in H2O |
| 13-22% Zr (gravimetric) | |
| contains | 1-2% tartaric acid as stabilizer |
| density | 1.38 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| InChI | 1S/2CH2O3.2H3N.2H2O.Zr/c2 |
| InChI key | VTZCXKGZGDSBQC-UHFFFAOYSA |
| mp | −4 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | N.N.OC(=O)O[Zr](O)(O)OC(O |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | AZC can be used as a precursor for the preparation of zirconium oxide which can further be used in biomedicine and other nano-based applications. It can be reacted with borax to form an acid-base bifunctional catalyst for selective organic transformation. |
| General description: | Ammonium zirconium(IV) carbonate (AZC) solution is an industrial salt based solution that is majorly used in the surface treatment of metals. It may also be used as a cross-linker for water soluble macromolecules. |
| Packaging: | 250 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H319 |
| Precautionary statements | P305 + P351 + P338 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | −4 °C |
| Density | 1.38 g/mL at 25 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352302 |


