Trifluoromethanesulfonimide
ALDRICH/464635 - ≥95.0% (19F-NMR)
Synonym: Bis(trifluoromethanesulfonyl)
Empirical Formula (Hill Notation): C2HF6NO4S2
Molecular Weight: 281.15
MDL Number: MFCD00214154
Linear Formula: (CF3SO2)2NH
Product Type: Chemical
| assay | ≥95.0% (19F-NMR) |
| bp | 90-91 °C (lit.) |
| form | solid |
| functional group | fluoro |
| InChI | 1S/C2HF6NO4S2/c3-1(4,5)14 |
| InChI key | ZXMGHDIOOHOAAE-UHFFFAOYSA |
| mp | 46-57 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | FC(F)(F)S(=O)(=O)NS(=O)(= |
| Application: | Trifluoromethanesulfonimi |
| General description: | Trifluoromethanesulfonimi |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 - H318 - H412 |
| Precautionary statements | P273 - P280 - P301 + P310 + P330 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 14-34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3261 8 / PGI |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | ≥95.0% (19F-NMR) |
| bp | 90-91 °C (lit.) |
| mp | 46-57 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |



