Palladium(II) iodide
ALDRICH/464678 - 97%
Synonym: Palladium diiodide; Palladium iodide; Palladous iodide
CAS Number: 7790-38-7
Empirical Formula (Hill Notation): I2Pd
Molecular Weight: 360.23
EC Number: 232-203-7
MDL Number: MFCD00011171
Linear Formula: I2Pd
Product Type: Chemical
| application(s) | PEM fuel cells homogeneous catalyst material synthesis precursor |
| assay | 97% |
| density | 6.003 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | powder |
| InChI | 1S/2HI.Pd/h2*1H;/q;;+2/p- |
| InChI key | HNNUTDROYPGBMR-UHFFFAOYSA |
| mp | 350 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: palladium |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | I[Pd]I |
| Analysis Note: | Method: Formation of a red-violet dye with chrom azurol S. Measuring ranges may vary when used in combination with other photometers or methods than specified above. |
| Packaging: | 2 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 350 °C (dec.) (lit.) |
| Density | 6.003 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |

