Potassium pentachloronitrosylruthenate(II)
ALDRICH/464775
Synonym: Dipotassium pentachloro(nitrosyl)
CAS Number: 14854-54-7
Empirical Formula (Hill Notation): Cl5K2NORu
Molecular Weight: 386.54
EC Number: 238-919-6
MDL Number: MFCD00049789
Linear Formula: K2Ru(NO)Cl5
Product Type: Chemical
| concentration | 25.2-30.7% Ru (after reduction with magnesium, gravimetric) |
| form | crystalline |
| InChI | 1S/5ClH.2K.NO.Ru/c;;;;;;; |
| InChI key | WNVHAHDPZULZJL-UHFFFAOYSA |
| mp | 220 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: potassium |
| SMILES string | [K+].[K+].Cl[Ru--](Cl)(Cl |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 220 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |


