1-(tert-Butoxycarbonyl)-2-pyrrolidinone
ALDRICH/464856 - 97%
Synonym: 1,1-Dimethylethyl 2-
CAS Number: 85909-08-6
Empirical Formula (Hill Notation): C9H15NO3
Molecular Weight: 185.22
MDL Number: MFCD00674099
Linear Formula: C9H15NO3
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 100-105 °C/0.5 mmHg (lit.) |
| density | 1.086 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C9H15NO3/c1-9(2,3)13-8 |
| InChI key | GJJYYMXBCYYXPQ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(C)(C)OC(=O)N1CCCC1=O |
| General description: | The kinetics of gas-phase elimination of 1-(tert-butoxycarbonyl)-2-pyrrol |
| Packaging: | 25 mL in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 100-105 °C/0.5 mmHg (lit.) |
| Density | 1.086 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


