2,6-Pyridinedicarboxamide
ALDRICH/464902 - 97%
CAS Number: 4663-97-2
Empirical Formula (Hill Notation): C7H7N3O2
Molecular Weight: 165.15
MDL Number: MFCD00674100
Linear Formula: C7H7N3O2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | amide |
| InChI | 1S/C7H7N3O2/c8-6(11)4-2-1 |
| InChI key | UUVCRNTVNKTNRK-UHFFFAOYSA |
| mp | 317 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | NC(=O)c1cccc(n1)C(N)=O |
| Application: | 2,6-Pyridinedicarboxamide may be used in the preparation of new molecular turnstiles based on Sn-porphyrin derivatives. |
| General description: | 2,6-Pyridinedicarboxamide is an excellent tridentate ligand for transition metals (Cu2+, Ni2+). |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 317 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


