N-(tert-Butoxycarbonyl)glycine N′-methoxy-N′-methylamide
ALDRICH/465127 - 98%
CAS Number: 121505-93-9
Empirical Formula (Hill Notation): C9H18N2O4
Molecular Weight: 218.25
MDL Number: MFCD00674101
Linear Formula: (CH3)3COCONHCH2CON(OCH3)CH3
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | 98% |
| InChI | 1S/C9H18N2O4/c1-9(2,3)15- |
| InChI key | XJVZHKXGDQXSNT-UHFFFAOYSA |
| mp | 100-104 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: solution phase peptide synthesis |
| SMILES string | CON(C)C(=O)CNC(=O)OC(C)(C |
| Application: | α-Amino Weinreb amide. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 100-104 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352209 |

